0 212 659 55 93

Chia Tohumu 250 gr

Chia Tohumu 250 gr

Zencefil Chia Tohumu 250 gr
20.00 TL
Chia Tohumu 250 gr
Adet
Özellikler
Yorumlar
Taksitler
İlgiliÜrünler
Chia Nedir ?

   Chia tohumları gezegenimizdeki bilinen en tok tutucu ve sağlıklı gıdalar arasında olup diyetisyen hekimlerin reçetelerinin vazgeçilmezidir.
   Bu tohumlar vücut ve beyin sağlığı için önemli faydalı etkileri olan besleyici gıdalar ile doludur. Chia tohumları, Salvia Hispanica adlı bitkiden elde edilen küçük siyah renkli tohumlardır. Bu bitki nane ailesindendir. Bitkinin anayurdu Güney Amerika’dır.
   Chia tohumları, geçmiş zamanlarda Aztekler ve Mayalar için önemli bir besin kaynağı olmuştur.Onlar bu bitkiyi sağladığı uzun süreli enerji yeteneği sebebiyle “Güç” anlamına gelen Maya kelimesi “Chia” ile isimlendirmişlerdir.
   Bir beslenme kutusu olan antik geçmişine rağmen, Chia tohumları ancak yakın zamanlarda modern günün süper gıdası olarak kabul edildi.
Son birkaç yıl içinde, tohumların popülerliği arttı ve tüm dünyada sağlık bilinci ile tüketilmeye başlandı.

Besin Değerleri :

 

Tohumların küçüklüğüne kanmayın… Bu küçük tohumlar içlerinde oldukça güçlü bir besin ihtiva eder. Chia tohumlarının 28 gramında şunları içerir: (1, 2):
 

• Lif: 11 gram.
 

• Protein: 4 gram.
 

• Yağ: 9 gram (Bunun 5 gramı Omega-3’tür.).
 

• Kalsiyum: Günlük ihtiyacın %18’i
 

• Mangan: Günlük ihtiyacın %30’u
 

• Magnezyum: Günlük ihtiyacın %30’u
 

• Fosfor: Günlük ihtiyacın %27’si
 

• Ayrıca yüksek miktarda Çinko, Vitamin B3 (Niacin), Potasyum, Vitamin B1 ve Vitamin B2 ihtiva etmektedir. Bu değerler 28 gramın sadece 137 kalori ve 1 gr sindirilemeyen karbonhidrat içerdiğini göz önüne alındığında özellikle etkileyici olur.

 

Chia Tohumu Antioksidanlar ile Donatılmıştır :
 

Chia tohumlarının parladığı başka bir nokta da onun zengin antioksidan içeriğidir.

 Bu antioksidanlar tohum içerisindeki hassas yağların yapılarını bozulmalardan korur.

 Antioksidan takviyeleri pek efektif olmasa da, antioksidanların gıdalardan alınmasının sağlık üzerinde pozitif etkileri olabilmektedir.

 En önemlisi, antioksidanlar hücrelere zarar vererek yaşlanmalarına sebep olan serbest radikallerin oluşumuna karşı savaşır.

 Henüz kanıtlanmamış bazı iddialar Chia tohumlarının antioksidan içeriğinin Blueberry’den daha yüksek olduğu doğrultusundadır.

 

Chia Tohumları Yüksek Kaliteli Proteindir :

Chia tohumları yüksek miktarda protein içerir. Tohumların ağırlıkça % 14’ü proteindir. Bu çoğu bitkiye göre oldukça yüksek bir orandır. Onlar ayrıca temel aminoasitlerin güzel bir dengesine sahiptirler. Bu sebeple vücudumuz bu amino asitleri protein üretiminde kullanabilir. Proteinlerin vücut için faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Ayrıca diyetlerde kilo kaybını destekleyen besinlerden biridir. Yüksek protein alımı iştahı azaltır ve ayrıca gıda tüketme isteğini %60 oranında baskıladığını ve gece atıştırmalarını %50 oranında azalttığı gösterilmiştir. Chia tohumları gerçekten inanılmaz protein kaynaklarıdır, özellikle hayvansal ürünler tüketmeyen insanlar için.

Chia Tohumları Yüksek Oranda Omega-3 Yağ Asitleri İhtiva Eder :

Keten tohumu gibi Chia tohumlarıda Omega-3 ya asitlerince zengindir. Aslında Chia tohumları somon balığında daha yüksek oranda Omega-3 içermektedir. Fakat unutulmamalıdır ki tohumlar önemli bir Omega-3 olan DHA sağlamamaktadır. Bu sebeple bu DHA yağlı balıklar ile yada vejetaryen iseniz DHA takviyeleri ile alınmalıdır.

Tohumlar Kemik Sağlığını Destekleyen Zengin Bir İçeriğe Sahiptir :

Chia tohumları kemik sağlığını destekleyen önemli içeriklerce zengindir. Yüksek miktarda Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum ve Protein içerir. Kalsiyum miktarı özellikle etkileyicidir. 28 gramında günlük ihtiyacın %18 ini karşılar. Bu gramı gramına çoğu süt ürününden daha yüksektir. Chia tohumları, süt ürünleri tüketmeyen kişiler için harika bir kalsiyum kaynağıdır.
 

Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı!
Adınız
E-Posta Adresiniz
Güvenlik Resmi
Lütfen resimdeki 3 karakterli yazıyı kutuya sırasıyla yazınız
Güvenlik Resmi
Yorumunuz


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.